Jak dbać o parasole ogrodowe i restauracyjne w okresie jesienno-zimowym?

parasol 4x4 sn Burn studio Big Flag

Nieodłącznym elementem każdego ogrodu prywatnego czy restauracyjnego są parasole w okresie wiosenno-letnim. W upalne i słoneczne dni zapewniają one komfortowe oraz zacienione miejsce na świeżym powietrzu. Oprócz tego chronią przed deszczem. Pogoda w Polsce jest jednak zmienna – po ukochanym przez wszystkich lecie nadchodzi jesień, a później zima. Parasole ogrodowe i restauracyjne kończą pełnić swoją ważną funkcję i muszą czekać na kolejny sezon. Zatem, jakie kroki podjąć, aby służyły przez długi czas? Warto zadbać o prawidłową ochronę i pielęgnację, co postaramy się przybliżyć w tym artykule.

Pokrowiec – skuteczna ochrona

Poszycie parasoli wykonane jest ze specjalnych materiałów hydrofobowych, które również wykazują szczególną odporność na nadmierne promieniowanie UV. Jednak nie są aż tak wytrzymałe na niskie temperatury i wilgoć. Dlatego warto je prawidłowo zabezpieczyć i przechowywać w odpowiednich warunkach. Czyli jakich? Przede wszystkim tam, gdzie temperatura nie jest za niska, a wilgotność za wysoka. W przeciwnym razie materiał zblaknie, a na poszyciu może pojawić się pleśń.

parasol 3,5x3,5m anodised frame Big FlagW przypadku braku lub niewystarczającej ilości miejsca do przechowywania parasola ogrodowego, lub restauracyjnego warto skorzystać z innej możliwości. Na rynku dostępne są specjalne pokrowce, które skutecznie chronią parasol znajdujący się na dworze lub przechowywany w budynku. Tego typu produkty wykonane są materiałów szczególnie odpornych na uszkodzenia mechaniczne, wodę czy promieniowanie UV. Przechowując parasol w takim pokrowcu, zyskuje on szczelną ochronę przed zanieczyszczeniami, wilgocią oraz innymi niepożądanymi czynnikami. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego produktu? Pokrowiec powinien pasować do parasola. Dlatego należy uwzględnić jego rozmiar, a także typ konstrukcji – ochraniacze przeznaczone do modelu z boczną nogą będą inne niż te do zastosowania z centralnym masztem. Dodatkowym udogodnieniem jest wyposażenie pokrowców w ściągacze. Pozwoli to na dokładne dopasowanie względem złożonego parasola.

 

Pielęgnacja parasoli ogrodowych i restauracyjnych

Zarówno przed sezonem letnim, jak i po parasol powinien być dokładnie oczyszczony. Zanim zostanie schowany do pokrowca, powinien być pozbawiony wszelkiego brudu czy pyłu. Jakie środki czyszczące wybrać? Najlepiej zastosować się do zaleceń producenta. Jeśli nie ma takiej informacji, wystarczy ciepła woda z delikatnym detergentem, takim jak płyn do naczyń. Warto pamiętać również o tym, że musi być prawidłowo osuszony. W innym przypadku można przyczynić się do powstania wilgoci, która sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.

by Marta Jopek